składniki sushi

Z jakich składników przygotowuje się sushi?

Sushi to tradycyjna japońska potrawa, która znana jest dzisiaj praktycznie na całym świecie. Można posmakować jej także w Poznaniu, gdzie na amatorów orientalnych smaków czekają jedne z najlepszych restauracji sushi w regionie.

Japońskie sushi powstaje ze starannie wyselekcjonowanych produktów – ryżu z octem ryżowym, ryb, warzyw oraz innych dodatków. Wiele z nich ma tajemniczo brzmiące składniki, dlatego warto sprawdzić, co dokładnie kryje się pod ich nazwami. Jakie produkty najczęściej wykorzystywane są do przyszykowania sushi?

Ryż

Podstawowym składnikiem do wykonania sushi jest ryż, chociaż nie jest on obecny w każdym wariancie tej potrawy, na przykład w sashimi. To przygotowania sushi stosowany jest specjalny rodzaj gotowanego ryżu, który zaprawiany jest octem ryżowym.

Wodorosty nori

To drugi popularny składniki sushi. To sprasowane wodorosty, które używane są najczęściej do owinięcia rolek sushi w rolkach typu maki. Wodorosty mają ciemnozielony, niemalże czarny kolor. Zawierają wiele cennych składników odżywczych!

Łosoś

Ryby są głównym elementem sushi, a wśród nich na pierwszy plan wysuwa się łosoś, czyli inaczej sake. Jest on umieszczany wewnątrz rolek lub kładziony na kulkach ryżu w sushi nigiri. Najczęściej stosowany jest surowy łosoś. Gdy sushi jest uzupełnione łososiem w tempurze, nazywane są one saketen.

Tuńczyk

Poza łososiem to druga najczęściej wybierana ryba do wykonania sushi. Takie sushi często określane jest jako tuna albo maguro od tuńczyka pospolitego.

Krewetka

To kolejny popularny składnik sushi. Do wykonania często stosuje się także krewetki w tempurze. Krewetki nazywane są ebi.

Paluszki krabowe

To nazwa składnika powstającego z mielonego mięsa różnych białych ryb.

Masago

To nazwa używana do opisu ikry, aj różnych gatunków ryb. Stosowana jest w niektórych typach sushi.

Kampyo

Pod tą nazwą kryje się marynowana tykwa. Jest to popularny składniki dodawany do różnych wegetariańskich wariantów sushi typu maki.

Takuan

Marynowana rzodkiew typu daikon.

Kyūri

To japońska nazwa ogórka. Sushi tego typu zawiera w składzie ogórek.

Tofu

To wegański i wegetariański surowiec powstający z soi.

Shitake

To nazwa grzybów używanych często w kuchni azjatyckiej.

Wasabi

To nazwa chrzanu, który używany jest jako dodatek do sushi. Ma zielonkawy kolor i ostry smak, dlatego na początku najlepiej nie nakładać go zbyt dużo.

Tempura

To rodzaj panierki, która używana jest do panierowania niektórych składników sushi jak ryby, ale również do całego sushi. Składniki w tempurze smażone są na głębokim oleju.

Oczywiście, jeśli chcemy zamówić w restauracji sushi jakieś potrawy, lecz nie wiemy, co dokładnie oznaczają ich nazwy, najlepiej zapytać kelnera lub sushimastera, który dokładnie wszystko wytłumaczy.

Poznaj VioletSushi – najlepszą restaurację sushi w Poznaniu!

Gdy chcesz wybrać na sushi w Poznaniu, czekamy na Ciebie w naszej restauracji VioletSushi! To właśnie tutaj możesz zamówić jedne z najlepszych sushi w całym mieście!

W naszym menu znalazła się szeroka gama wyjątkowych specjałów wprost z Japonii, dlatego wtedy, gdy szukasz prawdziwych smaków Azji, wybierz sushi w VioletSushi!